Skip to content Skip to footer

Cruelty Free Alışverişte Yardımcı 5 Mobil Uygulama

brown rabbit on window during daytime

Son zamanlarda “Save Ralph” isimli sosyal medyada ilgi çeken ve oldukça bilgilendirici bir kısa film yayınlandı. Kimimiz cruelty free kavramıyla bu kısa film sayesinde tanıştı, kimimiz ise daha önce kulak aşinalığı olduğu bu kavramı izledikten sonra araştırır oldu. Öncelikle nedir bu cruelty free? Kısaca değinelim.

Türkçeye “zulümsüz” olarak çevrilebilen cruelty free, en kısa ve doğru tabiriyle bir ürünün ve bileşenlerinin üretimin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmediği anlamına gelmektedir. Elbette kullandığımız kozmetik, temizlik, makyaj vb. ürünlerin güvenilir olmasını isteriz. Ama ya başka bir canlıya zarar vererek güvenilir olduğu iddia ediliyorsa? “Bunun bir parçası olmak istemiyorum.” “Aldıklarıma dikkat etmek istiyorum.” diyenlerden misiniz? Peki cruelty free ürün veya markaları nasıl anlayabiliriz? Bunca marka ve ürün içerisinde bu tespiti alışverişte nasıl daha kolay ve hızlı hale getirebiliriz? İşte cruelty free alışverişi kolaylaştıracak, hızlandıracak ve hayvanlara zarar verilmemesi konusunda harekete geçmenizi sağlayacak mobil uygulamalar!

1. Cruelty Cutter

Bu uygulama sayesinde cruelty free alışveriş sadece birkaç saniye! İstediğiniz ürünün barkodunu okutarak test edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz! Ayrıca cruelty free olmayan ürünün alternatifini de sunan bu uygulama hayvan dostu alışverişinizde size yardımcı olacaktır. Uygulama sürekli yenilenmesi sayesinde kullanıcılarını güncel ürünler ile ilgili bilgilendirmektedir. Ne yazık ki şimdilik sadece App Store’dan indirmek mümkün.  

Uygulamayı indirmek için: https://apps.apple.com/us/app/cruelty-cutter/id794639918

2. Deneysiz

Deneye Hayır Derneği tarafından geliştirilen Deneysiz, diğer dört seçeneğimizden farklı olarak Türkçe bir uygulamadır. Markalar ve bu markaların çatı kuruluşları hakkında bilgilendirme yapan uygulama aynı zamanda cruelty free markaların Türkiye’deki hangi mağaza ve marketlerde bulunduğu şeklinde bir sıralama yapmaktadır. Uygulamada cruelty free durumu kesin olarak bilinmeyen markalar da listelenmektedir. Cruelty Cutter’ın aksine maalesef ki uygulamaya yalnızca Google Play Store’dan erişilebilmektedir. 

Uygulamayı indirmek için: 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.deneyehayir.deneysiz&hl=tr

3. Bunny Free

Bunny Free sayesinde almak istediğiniz ürünün markası veya kuruluşunun adını yazıp saniyeler içinde cruelty freeolup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Uygulamanın en güzel yanlarından birisi de yüz, saç, cilt bakımı vb. birçok kategoride cruelty free markaları sıralıyor olması. Aynı zamanda cruelty free olmayan markaları da listeleyebiliyorsunuz. 

Uygulamayı App Store’dan indirmek için: https://apps.apple.com/us/app/bunny-free/id853346357

Uygulamayı Google Play Store’dan indirmek için: 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.margaretlillian.bunnyfree&hl=tr&gl=US

4. Cares: Go Cruelty Free

Bir internet bağlantısına gerek olmadan kullanılabilen uygulama, Bunny Free gibi kategorilere ayrılmış cruelty freemarkaları sıralamaktadır. Aynı zamanda arama kısmında vegan seçeneği işaretleyerek hayvansal bileşen içermeyen ürünleri de sıralayabiliyorsunuz. Cares sayesinde favori markalarınızı kaydederek sonrasında kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  Uygulama içerisinde test edilip edilmediği bilgisini bulamadığınız ürünler için öneride bulunarak uygulamanın güncellenmesine ve daha çok insanın bilgilenmesine yardımcı olabiliyorsunuz.

Uygulamayı App Store’dan indirmek için: 

https://apps.apple.com/us/app/cares-go-cruelty-free/id1469018736

Uygulamayı Google Play Store’dan indirmek için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.damnlekker.care&hl=tr&gl=US

5. Tokki- Cruelty-Free Brands

6000’den fazla marka hakkında bilgilendirme sağlayan Tokki sayesinde markaları cruelty free sertifikalarına, vegan, organik, sıfır atık vb. özelliklere göre filtreleyebiliyorsunuz. Uygulama, güvenilir olduğunu düşündüğünüz ve memnun kaldığınız markaları paylaşarak farkındalığın artmasına imkân sağlamaktadır. Ayrıca uygulama barkod tarayıcı güncellemesi üzerinde çalıştığı notunu düşerek kullanıcılarını heyecanlandırmıştır! Belki de siz bu yazıyı okurken bu yenilik uygulamaya gelmiştir, kim bilir? 

Uygulamayı App Store’dan indirmek için:

https://apps.apple.com/us/app/tokki-cruelty-free-brands/id1545441171

Uygulamayı Google Play Store’dan indirmek için: 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.howlhope.tokki&hl=tr&gl=US

NOT: Uygulamaların araştırılmasında PETA, Leapping Bunny, Choose Cruelty Free vb. resmi ve güvenilir kaynaklardan yararlanan uygulamalar olmasına dikkat edilmiştir.

Leave a comment

Socials

Follow Me!

Feel free to reach out to me on my email.

Gökhan Dede – Designed by me, powered by wp ©   2022 All Rights Reserved.