Skip to content Skip to footer

Freelance nedir? Nasıl olunur? En çok tercih edilen meslekler nelerdir?

person using macbook pro on black table

İnsanların  esnek çalışma süreleriyle çeşitli ortamlarda  çalışmayı tercih etmeye başlamaları ile beraber freelance faaliyetler trend olmaya başlamıştır. Freelancer hizmet verenler, işleri ve becerilerine göre birçok çeşitli  kategoride hizmet vererek esnek çalışma saatleri sayesinde zamanlarını daha verimli kullanmış oluyorlar. 

Freelancer Ne Demektir?

Esnek çalışma süresinin  yaygınlaşması ile beraber “Freelancer iş nedir?” sorusu çok sık  sorulmaya başlamıştır. Serbest  faaliyet  anlamları taşıyan   freelancer çalışma insanların kendi düzenlerine bağlı olarak   zaman ve mekanda çalışmalarını ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Bir kurumda veya sektörde işe girmek yerine kendi yetenekli  oldukları kategorilerde hizmet vermeyi tercih eden freelancer çalışanlar bağımsız olarak çalışır. Çoğunlukla evden çalışma  biçiminde sürdürülen çalışma işine  başlamak için aracı site ve kurumlardan yararlanabilirsiniz. Zaman ilerledikçe  kendi alıcı  portföyünüzü oluşturacağınızdan iş bulmak çok daha basit  duruma  gelmiş olacaktır.

Kimler Freelancer Olabilir?

Eğer grafik, öğretmenlik, reklamcılık, yazılım mühendisliği veya web tasarım gibi işiniz  varsa sizin için freelancer olmanız oldukça basittir. Ülkemiz ve dünyanın dört bir yanından iş veren ile freelanceleri bir araya getiren internet adreslerine kaydolabilir iş almaya başlayabilirsiniz. Yeteneğiniz veya mesleğiniz  freelancer olmaya  uygun değilse kendinizi serbest çalışmaya uygun bir kategoride geliştirmelisiniz. Mesela ingilizce öğrenerek  çeviri yapabilir, bir yazılım  dili öğrenebilir veya  fotoğraf  tasarımla alakalı  programlara hâkim olmak için çalışabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Freelance Meslekler

En çok talep  duyulan  freelancer mesleklerin  başında yazılımcılar gelir. Birden çok  farklı yazılım dilinin mevcut olması  da işinde  uzmanlaşan freelancer yazılımcıların daha kolay iş bulma olanağı sağlar. Freelancer yazılım kategorisinde iş bulmak için Java, php, Go, Phyton benzeri yazılım dillerinden en az birisini öğrenmeniz gereklidir. Şirketlerin ve internet adresi sahiplerinin pekçogu  talep duydukları içerikler için freelancer içerik çalışanlarından yardım alır. Türkçe dilinin yanı sıra İngilizce , Almanca dillerin de içerikler oluşturabilirsiniz. Eğer zamanında  bu alanda çalışmadıysanız kendiniz için bir portföy oluşturarak daha fazla potansiyel alıcılara  erişebilirsiniz. Freelancer web tasarımcılar internet adresi oluşturmak  isteyenlerin talep duyduğu çalışanlardır. Freelancer web dizaynı alanında iş bulabilmek için üretkenliğinize güvenmeniz oldukça önemlidir.

Üstelik  PhotoShop yapabilmeniz ve resim tasarımı kodlara aktarabiliyor olmanız tercih edilirliğinizi arttırır . Freelancer grafik dizayn işi  video ve oyun geliştirme anında genellikle talep duyulan çalışma alanlarındandır.  Şirketlerin ve tanınmış insanların  facebook, instagram ve Twitter hesaplarını düzgün biçimde  yönetim sağlayarak  büyük  kazançlar elde  etmeniz mümkündür.

Freelancer Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Hangi kategoride  freelance çalışma sağlayacağınız  alana  karar verdikten sonra nasıl bir mecrada hizmet vereceğinize karar vermelisiniz. Pek çok  freelancer site ödemesi yaparken vergilerini  verir ve sizin fazladan bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Eğer özgür  olarak da çalışmak ve kendi alıcılarınızı bulmak istiyorsanız basit bir şahıs şirketi  açmanız gereklidir. 

Freelancer İş İlanı Nasıl Verilir, Nelere Dikkat Edilir?

Freelancer iş ilanı vereceğiniz internet adresindeki diğer iş olanaklarını araştırarak işe başlayabilirsiniz. Bu sayede beğenilen ve trend olan  freelancer kullanıcıların, iş verenlerin ilanlarında  hangi hususları  ön planda olmasını istediklerini  inceleme  şansınız bulunur. Üstelik  geçmiş faaliyetlerinizi paylaşmanız son derece mühimdir. Dolayısıyla işverenler sizin çalışma alanınıza ne kadar hâkim olduğunuzu gösterme olanağını bulabilirsiniz. 

En İyi Yerli Freelancer Sitesi

Ülkemizde  ve dünyada faaliyet gösteren  çok sayıda freelancer internet adresi bulunur. Her internet adresinin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmakla beraber kullanacağınız internet adresine karar verirken öncelikle yerli veya yabancı mecralarda yönelmek üzere bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Ülkemizde  faaliyet gösteren   freelancer iş adreslerinin  başında Uzmankirala internet sitesi bulunur. Uzun senelerden  beri faaliyet gösteren  site komisyon prosedürü ile çalışır. Fakat bu komisyon sadece freelancer hizmet verenlerden  kesilir. Freelancer arayanlar fazladan bir para ödemez. Freelancer iş ilanları oluşturabileceğiniz adreslerinden birisi olan Bionluk’a belirli bir para  ödeyerek kaydolursunuz. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra verdiğiniz alanı  açıklayan bir ilan oluşturursunuz. Bu esnada  kendinizi mümkün olduğunca açıklamanız  ve yaptığınız faaliyetleri örneklendirmeniz potansiyel alıcı  sayınızı artırır. Bir proje teklifi aldığınız da  kazanacağınız tutar havuzda bekler, siz işi projeyi teslim  ettikten sonra hesabınıza aktarım yapılır. .

R10 bir freelancer sitesi olmakla beraberinde  freelancer iş bulabileceğiniz en aktif seçeneklerden  birisidir. İlgilendiğiniz alanla  alakalı bir  konu açarak iş verenlerin sizi bulmasını bekleyebileceğiniz gibi projelere  teklif de verebilirsiniz. R10 aldığınız projelerden  bir komisyon ücreti kesmez. 

Leave a comment

0/5

Socials

Follow Me!

Feel free to reach out to me on my email.

Gökhan Dede – Designed by me, powered by wp ©   2022 All Rights Reserved.