Skip to content Skip to footer

Instagram hesabınızı büyütün

person holding black android smartphone

Instagrammer Olabilmek

 İlk çıktığı zamanlar Instagram uygulaması sadece fotoğraf paylaşımı üzerine kurulu bir uygulama olmaktan ibaretti. Daha sonra geliştirilerek uygulamaya 15 saniye ile sınırlı olacak şekilde video çekilip yükleme özelliği getirildi. 

  Instagram günümüze kadar geliştirilen birçok özelliği ile online olarak para kazanmak isteyen milyonlarca kişiye birçok kapıyı da aralamış oldu. Öyle ki şu anda insanların uğraşlarının tanınması, tanıtılması ve pazarlanması konusunda önemli bir yere sahiptir. 

  Bu makalenin amacı ise Instagram uygulamasını para kazanmak için kullanmak isteyen fakat işe nasıl veya nereden başlayacağını bilemeyen kişilere yardımcı olmaktadır. 

  Instagram hesaplarının büyümesi ve diğer kullanıcılar tarafından bilinir hale getirilmesi gün geçtikçe daha da kolaylaşan bir durumdur. Kullanıcılar hesaplarının bir başka kullanıcı tarafından fark edilmesi adına hesaplarını karşılığında ücret ödeyerek reklam yapabilmektedirler. 

  Reklam yayınlamak için yapılması gerekenler:

  1. Öncelikle reklam yayınlamak istiyorsanız bir Facebook sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Ardından Instagram hesabınızda ücretsiz olarak oluşturabileceğiz bir “İşletme Profili” oluşturmanız şarttır. 
  2. İlk adımı tamamladıktan sonra yapmanız gereken Reklam Yöneticisi’nde reklam vermedeki amacınızı, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi ve reklam formatını seçmeniz gerekmektedir. 
  3. Bunun yanı sıra bir başka yol ise daha önce paylaştığınız herhangi bir gönderiyi seçerek “Tanıtımı Yap” kısmına tıkladıktan sonra sizi takip eden kişilerin benzeri şeklinde bir kitleyi Instagram’ın otomatik olarak oluşturmasına izin vermeniz tavsiye edilmektedir.
  4. Adımları tamamladığınızda bir bütçe belirlemeniz beklenmektedir. Reklamınız için harcamak istediğiniz bütçeye ve yayınlanma süresine karar vermeniz beklenmektedir.
  5. Hepsi yapıldığında reklamınız yayınlanmak için hazırdır. Tek yapmanız gereken yayınlanmasını onaylamanızdır. Reklam yayınlanmak için hazır olduğunda Instagram’dan bildirim alırsınız.

  Tabii ki yapabilecekleriniz bununla sınırlı kalmamaktadır. Instagramda aktifliğiniz ve gönderi kaliteniz çok önemlidir. İnsanların ilgisini çekip sizi takip etmelerini sağlamak için sayfa düzeni, kalite, aktiflik önemli faktörlerdir. 

  İnsanların sizi bulabilmesi, keşfet bölümüne düşebilmeniz için yapılması gereken ilk adım eğer hesabınız gizli bir hesapsa gizliden çıkarmak olmalıdır. 

  Gönderi paylaşımlarınızın sıklığı, paylaştığınız saate dikkat etmelisiniz. Gün içerisinde atılan fotoğraf ve videolar daha çok insanın görmesini sağlayacaktır. Gönderilerinizde kullandığınız etiketler de hesabın keşfedilip büyümesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca biliyorsunuz ki Instagram paylaşımlarını konum bilgisi ekleyerek yüklemek mümkündür. Konum eklemek, etkileşim konusunda önemlidir. Paylaşımlarını konumlar ile birlikte paylaşmaya özen gösterin. 

  Instagram 2016 yılında hikaye ekleme özelliğini resmi olarak duyurdu ve kullanıcılarının kullanımına sundu. Paylaşımlarınızın yanında attığınız her bir hikaye ile de dikkat çekmeniz mümkündür. Gönderilerinize ekleyebildiğiniz konum, hikayelerinizde de kullanabildiğiniz bir özelliktir. Hikayenize eklediğiniz konumlar sayesinde aynı yerde atılmış hikayelerle birlikte insanların görebilmelerini sağlamaktadır. 

  Bir diğer yardımcı unsur ise gönderilerine gelen beğeni ve yorumlardır. Paylaşım saatlerinize dikkat etmeniz en çok bu konuda yardımcı olacaktır. Takipçi kitlenizin en aktif olduğu zaman paylaşım yapmanız gelen beğeni ve yorum sayısını olumlu anlamda etkileyecektir. Ne kadar beğeni ve yorum gelirse sizin için o kadar yeni takipçi anlamına da gelebilmektedir. İnsanların keşfetlerine düşme ihtimaliniz, sayının artması ile doğru orantılıdır. Gönderilerinin ne kadar insan tarafından görüldüğünü de takip edebilme şansınız vardır. Hesabınızı “İşletme Hesabı” olarak kullanmaya başladığınız taktirde Instagram size istatistikleri görme şansı da sunmaktadır. 

  Fotoğraflarınızın netliği ve kalitesi insanların dikkatini çekmede size yardımcı olacaktır. Üst üste birden fazla filtre kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Fotoğraflarınızın orijinalliğini bozmamaya gayret edin. Yaptığınız düzenlemelerini minimumda tutmanız fotoğraf kalitesi açısından önemlidir. 

  Çok fazla hesap takip etmekten kaçının zira hesabın çekiciliğini olumsuz etkileyebilir. Özgün olmanız, farklı hesaplarla benzerlik içermeniz de tabii ki önemlidir. İnsanların dikkatini çekmek için diğerleriyle aynı olmak yerine farklı olmanız sizin yararınıza olacaktır. 

 Instagramın son yıllarda kullanıcılarına sunduğu bir diğer özellik de “Öne Çıkarılanlar” özellliğidir. Bilindiği üzere Instagram üzerinden atılmış bir hikaye 24 saatini doldurduktan sonra otomatik olarak silinmektedir. Kullanıcılar, eğer geçmiş hikayelerin sayfalarında kalmalarını arzu ederse bu özelliği kullanarak istedikleri tüm eski hikayeleri sayfalarında tutabilirler. Sayfanın estetik ve hoş durması adına dilerseniz “Öne Çıkarılanlar” bölümünü zevkinize göre dekore edebilir, takipçilerinizin dikkatini daha fazla çekebilirsiniz. 

  Attığınız kendi fotoğraf veya videolarınızın yanı sıra dilerseniz fotoğraflarınıza kullandığınız efektlerle aynı tonlarda olan manzara, kitap, bitki vb. görseller de paylaşabilirsiniz. Farklı konsept ve fikirler hesabınızın ilgi çekiciliğini arttırmada sizlere yardımcı olacaktır. 

  Bunların yanında Instagram tasarımınız için fotoğraflarını paylaşmadan önce hesabınızda nasıl duracağını görmek adına birçok uygulama mevcuttur. Uygulamalardan herhangi birini kullanmak paylaşmak istediğiniz fotoğraf veya videoların nasıl duracağına dair bir fikrinizin olması konusunda kolaylık sağlayacaktır.

  Kaliteli ve farklı duran bir hesaba sahip olmanız takipçi sayınızın artmasına yardımcı olacaktır. Zaman alan bir konu olduğunu unutmadan özenli bir şekilde devam etmeniz gerekir. Sonunda siz de hesabınızın büyüdüğünü göreceksiniz.

Leave a comment

Socials

Follow Me!

Feel free to reach out to me on my email.

Gökhan Dede – Designed by me, powered by wp ©   2022 All Rights Reserved.