Skip to content Skip to footer

Web Sitesi Açmak

person writing on white paper

UYGUN WEB SİTESİ AÇMAK İÇİN TAVSİYELER 

Her ne kadar sosyal medya platformlarının trend olması ve bu platformların üzerinden faaliyet gösteren kişi ve markaların sayısı çok artmış olsa da hem bireyler hem de şirketler için bir web adresi sahibi olmak önemini hâlâ korumaktadır. İsminizin veya markanızın itibarlı ve genel olması, insanların web sitenizde gezindiğinde edindiği intiba başta olmak üzere pek çok etkene bağlıdır.

Günlük yaşantımızda olduğu gibi internet dünyasın da ilk intiba çok mühim olduğu için tabii ki web adresinizin mümkün olduğunca profesyonel bir site olması  gerekir. Lakin bu husus kimi zaman yüksek maliyet kaygısını da beraberinde  getirmektedir. Oysaki sizin ve markanızın tüm isteklerini tamamıyla  karşılayacak düzeyde bir web adresine sahip olmak, her zaman aklınız da bulunan miktar kadar  masraflı olmayabilir.

Eğer web sitenizin masrafı sizin için önemli bir kriter ve ucuz site oluşturma yöntemlerini merak ediyorsanız, size anlatacağımız birtakım  öneriler sayesinde uygun web sitesi açmak için yapmanız gerekenler hususunda fikir edinebilirsiniz. İşte ücret ödemeden web adresinizin olmasını   istiyorsanız  hak  vereceğiniz ve zahmet olmadan  yapabileceğiniz  tavsiyeler:

WordPress’in Ücretsiz Seçeneklerini Hafife Almayın

Günlük hayatımızda  internet adreslerinin üçte birinden fazlası WordPress altyapısını kullanır. Bu  sebebe size  uygun site arayışınız için ilk uğramanız gereken yer WordPress’tir altyapısı diyebiliriz. Açık kaynaklı ve bedava bir yazılım olan WordPress sayesinde domain ve hosting masraflarınız haricinde herhangi bir para ödemeden güvenilir bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

Bu adresten indirip kurulumunuzu tamamladıktan veya  hosting şirketinizden sizin yerinize kurulumu tamamlanmasını  istedikten sonra, WordPress’in hizmet verdiği  ücretli olmayana tasarımlardan birini seçebilir ve kısa sürede web sitenizi yayına hazırlayabilirsiniz. SEO arkadaşı ve yüksek güvenlikli site sahibi olmanıza olanak  tanıyan WordPress’in teknik altyapısı, teknolojinin büyüyen  isteklerine  ayak uydurabilmesi için düzenli olarak yenilenir  ve bu yenilenmeler  de ücretsizdir.

WordPress indirip kurduktan sonra  seçeceğiniz tasarımı kendi isteklerinize  göre tasarlama yapabilirsiniz. Varsa logonuzu ekleyebilir, kurumsal renklerinizi ekleyebilir, WordPress’in size hizmet verdiği  sayısız ücretli olmayan  eklenti sayesinde sitenizi çok daha kullanıcı arkadaşı bir duruma getirebilirsiniz. Üstelik  bu eklentiler sayesinde raporlama veya   performans optimizasyonu gibi normalde ek bütçeler ayırmak halinde  kalabileceğiniz pek çok  hususu  ücret ödemeden  sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress’in tüm dünyada bu kadar çok yaygın  kullanılmasının nedenlerinden biri de gönüllülük esasına dayanan ve birbirine yardım etmeyi  seven kullanıcıları bir arada olmasıdır. WordPress’i, temaları ve kurulumunu kurarken veya kullanırken aklınıza gelen soruları, WordPress’in çevrimiçi  topluluklarında bir araya gelen diğer kullanıcılara sorabilir ve tüm sorularınıza kısa süre içinde yanıt bulabilirsiniz.

Gerektiğinde Tasarıma ve Altyapıya Bütçe Ayırın

Tasarımları harika web sitesi sahibi olmak her zaman ücretli olmayan  bir alternatifi değerlendirmek zorunda olduğunuz manasına gelmez. Eğer ücretsiz alternatifler isteklerinizi karşılayamıyorsa  gerek tasarım gerekse markanız  için web adresinize yatırım yapmaktan kaçınmamalısınız. Elbette  bu yatırımı yaparken harcamalarınızı en az düzeye indirmenin de pek çok  yolu var.

Eğer ‌web adresi tasarımının çok kaliteli  görünmesini istiyorsanız lakin  ‌internette benzer tasarımlara sahip başka adreslerin oluşu  sizin için bir problem teşkil etmiyorsa, ücretsiz olmayan ‌web sitesi ana kapılarında dilediğiniz  tasarımları standart lisansla indirebilirsiniz. Standart lisans, birden fazla bireyin  benzer  tasarımı indirip uygulayabileceği manasına gelir. Elbette  indireceğiniz bu tasarımı da kendi istekleriniz gayesiyle  düzenleyebilirsiniz.

Dizayn haricinde e-ticaret veya  g-mail  içeriği  gibi altyapıya yönelik hizmetleriniz için de az  bütçeli hatta ücretli olmayan  çözümler bulabilirsiniz. Tıpkı tasarımda olduğu gibi web adresinizin istekleri  çoğaldıkça  bu hizmetlere beirli bir masraf etmekten  de çekinmeyin. 

Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitelerini Ziyaret edin

Web adresiniz için sürekli  olarak fotoğrafa  ihtiyaç duyuyorsanız, bir grafik tasarımcı istihdam etmek veya kullanacağınız her fotoğraf  için ayrı bir lisans parası  ödemek çok yüksek  bir maliyet oluşturabilir. Ama  internette ücretli olmayan  stok resimleri  indirebileceğiniz İnternet adreslerini  kullanarak bu maliyetten kurtulmuş olursunuz. Böylelikle resim  olarak doyurucu yazılara  uygun bir biçimde  ulaşmış olursunuz.

Ek Hizmetlere Ekstra Para Ödemeyin

Web sitenizin yaşamına sıhhatli bir biçimde  devam etmesini sağlayacak ek hizmetler için fazladan  ücret ödemek durumunda kalırsanız, domain ve web hosting için ayırdığınız paranın  çok az olması, aslında makul fiyatlı bir web sitesine sahip olmadığınız manasına  gelir.

Günlük yaşantımızda birtakım  hosting ve domain şirketleri  ilk bakışta çok uygun  gibi görünen fiyatlar sunsalar da çok pratik olan  ek hizmetler için ekstra para arz edebilir. Mesela  WordPress kurmasını   bilmiyorsanız birlikte faaliyet gösterdiğiniz  şirketin  bu kurulumu sizin yerinize mümkünse ücret vermeden , hiç değilse çok az bir maliyetle yapabileceğinden emin olmanızda yarar vardır. Aynı biçimde  olası bir sorunda bilgilerinizi yok olmaması  için web adresinizin  düzenli olarak ve noksansız bir şekilde , yani resimler  dahil tüm bilgilerle birlikte yedeklenmesi gerekir. 

Leave a comment

Socials

Follow Me!

Feel free to reach out to me on my email.

Gökhan Dede – Designed by me, powered by wp ©   2022 All Rights Reserved.