Skip to content Skip to footer

Youtube’u hızlandırın. Youtube’da S.E.O nasıl yapılır?

red and white square illustration

YouTube’da SEO Yapmak 

 YouTube’da sizler daha fazla görüntülenme ve abone istiyorsanız bu yazıdan yararlanabilirsiniz. Sizler YouTube’da görüntülenme ve abone sayısını arttırmak amacıyla bu işlemi uygulayabilirsiniz. YouTube’da SEO yapma işlemi oldukça tercih edilen bir işlem olmanın yanı sıra sizlerin de tercih edeceği bir yöntemdir.

YouTube SEO Nedir?

 YouTube SEO bir arama motoru olarak düşünülebilir. Ancak bu arama motorunu Google’da değil YouTube üzerinden yapıldığını bilmelisiniz. Sizler bu yazıda YouTube arama motorunu kullanarak nasıl daha fazla görüntülenme ve abone sayısını kazanacağınız yönünden bilgi sahibi olacaksınız. Bu bilgiler kapsamında YouTube adı altında bir SEO yapmış olacaksınız. YouTube SEO yapmak oldukça tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte görüntülenme ve abone sayısını arttırmanın yanı sıra beğeni sayısını da arttırmak için kullanılır. 

YouTube Anahtar Kelimeleri Araştırma Hakkında

YouTube SEO yapmak yani bir araştırma yapmak video anahtar kelime araştırması ile başlamaktadır. YouTube için anahtar kelimeler Google’dan biraz farklı bir biçimde kullanılmaktadır ve buna örnek olarak da nasıl ile başlayan YouTube anahtar kelimeleri görmektesiniz. Sizler YouTube arama motorunda anahtar kelimeler kullanarak karşınıza çıkabilecek kelimelerin bir algoritma olduğunu düşünebilirsiniz. İlk olarak anahtar kelime fikirlerinin bir listesini oluşturmanız gereklidir. İçeriklerinizin anahtar kelimelerinden yararlanarak bir liste oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey YouTube’a bir kelime veya kelime öbeğini yazmaktır. İşlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmenin yanı sıra sizlerin yararına olacaktır.  Bu kelimeler sayesinde bununla alakalı birçok sonuç elde edebilirsiniz. Bu yüzden de popüler olup olmadığını merak etmenize gerek yoktur. Sadece YouTube bunları sizi önerirse %100 popüler olduğunu bilebilirsiniz. Anahtar kelimeler bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır. 

Kaliteli Videolar Oluşturmak

Sizler eğer kanalınızı veya videolarınızın anahtar kelimelerini popüler bir hale getirdiyseniz yapmanız gereken son bir işlem vardır. Sizler izleyici sayınızın artmasını veya sabit kalmasını istiyorsanız kaliteli videolar yapmanız gereklidir. Aynı zamanda kullanıcıyı sizlere bağlayan içerik bakımından etkileyici çalışmalar yapılmalıdır. Sizlere karşı bir ilgi duymaları ve aynı zamanda oynatma listesi oluşturarak da videolarınızı kalıcı hale getirmeleri gerekmektedir.

Video Başlığını Optimize Etmek

Başlıklarınızı optimize etmenin ne olduğu hakkında bu yazıda bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizler seçtiğiniz anahtar kelimenin öbeğini başlık olarak kullanmalısınız ve ilgi çekici bir hale getirmelisiniz. Video başlığınızın en az 5 kelime uzunluğunda olması gerekir. Bir blog gönderisinde olduğu gibi kısa tutmak ilgi çekici hale getirmekte ve aynı zamanda popülaritesini arttırmaktadır.

Video Açıklamasını Optimize Etmek

Video açıklamasını optimize etmek istiyorsanız YouTube ve Google’ın videolarınızın içeriğini anlaması için bir yazı yazmanız gerekmektedir. Videonuz ne kadar iyi anlaşılırsa o kadar yüksek konumda sıralanır ve videolarınızın çıkarımı yapılabilir. Anahtar kelimelerinizi optimize etmek için de açıklama kullanmanız gereklidir. Bu açıklamayı yapmak için şu şekilde bir yol izleyebilirsiniz;

– Anahtar kelimeleriniz ile birlikte toplamda 25 kelime eklemek.

– Açıklamayı en az 300 kelimelik yapmak.

– Anahtar kelimenizi ve türevlerini birkaç kez kullanarak tekrar etmek.

Bu maddelerden yararlanarak iyi bir açıklama yapmış ve optimize etmiş olursunuz.

Bu yazımız genel olarak YouTube SEO yapmak konusu hakkında detaylı bilgileri sizlere sunmuştur. Sizler de bu bilgilerden yararlanarak YouTube SEO yapımı ve ne olduğu hakkında bilgi edinmiş olursunuz.

Leave a comment

Youtube’u hızlandırın. Youtube’da S.E.O nasıl yapılır? – Gokhan Dede
Socials

Follow Me!

Feel free to reach out to me on my email.

Gökhan Dede – Designed by me, powered by wp ©   2022 All Rights Reserved.